Vše o plešulkách

Zde budu přidávat rady a životní zkušenosti s tak nádherným a oddaným plemenem Amerického bezsrstého teriéra. Vše je psáno dle našich zkušeností a žitím s plešulínkama.

Péče o ABT 

Koupání - sprchování - jaké prostředky používáme, sprchuji bezsrsťáčky, jakmile mi prostě nevoní. Někdy po pořádné procházce v loužích i třeba obden. Zabere to 5 min. osušíte ručníkem a je hotovo. Jen ponechat v teple. 

Sprchový gel od Bioderma Atoderm (v lékárně) a zjemňující mléko BIODERMA Atoderm Intensive Baume. Nic více.

Další věcí velmi užitečnou jsou dětské mokré ubrousky, používám je každý den, nejen na otření prdelky , ale i nožiček když přijdeme z venku,ale i tělíčka, když je bezsrsťáček zpocený. 


Drápky- ošetřujte hlavně stříhejte (kleštičky), jelikož jak nemáme srst , tak potřebujeme kratší drápky, aby se nám dobře chodilo. Pokud si netroufáte, zajděte buď k veterináři nebo do salonu. Používám kleštičky na nehty a kleštičky na drápky plus pedikůru viz. obrázek. Velmi pěkně je vše vysvětlené a vyobrazené na FB skupince přidávám odkaz https://www.facebook.com/groups/310496832737369/


Ouška udržujeme v čistotě, jemně čistíme vatovýma tyčinkama. Dále používám roztok, který maz v ouškách rozmělní.

Oči otíráme čistým tamponem navlhčeným vodou.

Nejste-li si jisti správným výběrem těchto pomůcek, můžete se obrátit na nás nebo se  poradit s veterinárním lékařem, ke kterému zajisté s Vaším novým přírůstkem zavítáte ( každý zodpovědný majitel psa by si měl zajistit telefonní číslo a ordinační hodiny veterinárního lékaře, ke kterému bude se svým miláčkem docházet).Tady jen podotknu, že veterináři toto plemeno moc neznají a někdy opravdu banalitu léčí antibiotiky a nebo naopak. Proto je dobré vše konzultovat i s chovatelem, přeci jen zná více, ale to neznamená, že bych odsuzovala veterináře.

Při poranění a jizvičky doporučuji gel HEMAGEL. Rychleji se vše hojí. 

Potřebujeme ránu vydesinfikovat, potom určitě BETADIN, je to roztok tinktura, která nepálí.

Jaro -Léto

Opalování- pokud máte bezsrsťáčka světlejšího je opravdu potřeba mazat opalovacím krémem faktor 50 dětský, jelikož má kůži jemnější a náchylnější, tmavšímu bezsrsťáčeku postačí jemně natřít 30 faktor dětský. Používá se i tričko či pyžamko, které brání sluníčku spálení kůže. V každém případě -bezsrsťáčci se rádi opalují. 

Chtěla bych varovat před jakýmkoliv prostředkem co obsahuje lanolin - na to jsou bezsrstá plemena dost háklivá, jelikož to póry ucpe.


Podzim  - Zima

Jak to bývá u lidí i plešulek je to stejné, opálení mizí a pomalu ztrácí tmavý pigmen a tkz. šisují . 

Dávejte pozor pokud chodíte ven na dlouhé procházky, když je pod nulou, určitě doporučuji pejska obléci , aby neprostydl. Dost trpí na silný vítr, který jim nafouká do otevřené tlamičky a kašel s rýmou je tu hned. Léčí se Jitrocelovým sirupem a vitamínem C. 

V takovémto počasí může nastat i problém s kůží a nebo v době puberty a hormonálním výkyvu, / hárání,dospívání, porod/ . Objevují se pupínky tkz. akné, které se léčí šamponem od Virbacu a doplňkem stravy  Dormanormem. Během 14 dní by vše mělo být v pořádku, pokud ne a naopak by se zhoršovalo, určitě doporučuji veterinární kliniku.


Zuby

I na ty nesmíme zapomenout a pokud je budete čistit, nejen že určitě pejskovi pomůžete , ale i prodloužíte odstraňování zubního kamene, kterého se bohužel zbavujeme všichni a to díky vodě.

Při výměně zoubků dbáme, aby špičáky nebyly nevhodně dlouho nevytrhnuté, jakmile rostou nové, zbytečně si tím můžete kazit postavení zubů.