Vše o plešulkách

Zde budu přidávat rady a životní zkušenosti s tak nádherným a oddaným plemenem Amerického bezsrstého teriéra. Vše je psáno dle našich zkušeností a žitím s plešulínkama.

Péče o ABT 

Koupání - sprchování - jaké prostředky používáme, sprchuji bezsrsťáčky, jakmile mi prostě nevoní. Někdy po pořádné procházce v loužích i třeba obden. Zabere to 5 min. osušíte ručníkem a je hotovo. Jen ponechat v teple. 

Sprchový gel od Bioderma Atoderm (v lékárně) a zjemňující mléko BIODERMA Atoderm Intensive Baume. Nic více.   Vlastně masážní rukavice, kterou používám na odstranění odumřelých kožních buněk.

Další věcí velmi užitečnou jsou dětské mokré ubrousky, používám je každý den, nejen na otření prdelky , ale i nožiček když přijdeme z venku,ale i tělíčka, když je bezsrsťáček zpocený. 

Drápky- ošetřujte hlavně stříhejte (kleštičky), jelikož jak nemáme srst , tak potřebujeme kratší drápky, aby se nám dobře chodilo. Pokud si netroufáte, zajděte buď k veterináři nebo do salonu. Používám kleštičky na nehty a kleštičky na drápky plus pedikůru viz. obrázek. Velmi pěkně je vše vysvětlené a vyobrazené na FB skupince přidávám odkaz https://www.facebook.com/groups/310496832737369/Jaro - léto 

Ouška udržujeme v čistotě, jemně čistíme vatovýma tyčinkama. Dále používám roztok, který maz v ouškách rozmělní.

Oči otíráme čistým tamponem navlhčeným vodou.

Nejste-li si jisti správným výběrem těchto pomůcek, můžete se obrátit na nás nebo se  poradit s veterinárním lékařem, ke kterému zajisté s Vaším novým přírůstkem zavítáte ( každý zodpovědný majitel psa by si měl zajistit telefonní číslo a ordinační hodiny veterinárního lékaře, ke kterému bude se svým miláčkem docházet).Tady jen podotknu, že veterináři toto plemeno moc neznají a někdy opravdu banalitu léčí antibiotiky a nebo naopak. Proto je dobré vše konzultovat i s chovatelem, přeci jen zná více, ale to neznamená, že bych odsuzovala veterináře.

Jaro -Léto

Při poranění a jizvičky doporučuji gel HEMAGEL. Rychleji se vše hojí. 

Potřebujeme ránu vydesinfikovat, potom určitě BETADIN, je to roztok tinktura, která nepálí.

Jaro -Léto

Opalování- pokud máte bezsrsťáčka světlejšího je opravdu potřeba mazat opalovacím krémem faktor 50 dětský, jelikož má kůži jemnější a náchylnější, tmavšímu bezsrsťáčeku postačí jemně natřít 30 faktor dětský. Používá se i tričko či pyžamko, které brání sluníčku spálení kůže. V každém případě -bezsrsťáčci se rádi opalují. 

Chtěla bych varovat před jakýmkoliv prostředkem co obsahuje lanolin - na to jsou bezsrstá plemena dost háklivá, jelikož to póry ucpe.


Podzim - zima

Jak to bývá u lidí i plešulek je to stejné, opálení mizí a pomalu ztrácí tmavý pigmen a tkz. šisují . 

Dávejte pozor pokud chodíte ven na dlouhé procházky, když je pod nulou, určitě doporučuji pejska obléci , aby neprostydl. Dost trpí na silný vítr, který jim nafouká do otevřené tlamičky a kašel s rýmou je tu hned. Léčí se Jitrocelovým sirupem a vitamínem C. 

V takovémto počasí může nastat i problém s kůží a nebo v době puberty a hormonálním výkyvu, / hárání,dospívání, porod/ . Objevují se pupínky tkz. akné, které se léčí šamponem od Virbacu a doplňkem stravy  Dormanormem. Během 14 dní by vše mělo být v pořádku, pokud ne a naopak by se zhoršovalo, určitě doporučuji veterinární kliniku.


Zuby

I na ty nesmíme zapomenout a pokud je budete čistit, nejen že určitě pejskovi pomůžete , ale i prodloužíte odstraňování zubního kamene, kterého se bohužel zbavujeme všichni a to díky vodě.

Při výměně zoubků dbáme, aby špičáky nebyly nevhodně dlouho nevytrhnuté, jakmile rostou nové, zbytečně si tím můžete kazit postavení zubů.