Historie - History

Odkud jsme  - Where are we from


Historie 

Historie amerického bezsrstého teriéra není příliš dlouhá: začíná totiž až v roce 1972 v Louisianě a to u krysí teriérky rodiny Scottových, které se narodilo jedno bezsrsté štěně, které majitelé pojmenovali Josephine. Toto štěně se narodilo jen s krátkým chmýřím a srst jí vypadala až později, v 8. týdnu již byla úplně holá. Josephine, přezdívaná Jo, se později také stala matkou a dle očekávání se narodila holá štěňata. Gen, který Jo předala svým štěňatům je recesivní, tzn. vzniká pouze v případě, že rodiči štěňat jsou bezsrstí psi. Není vědecky vysvětlitelné, jak se tedy Jo mohla jako jediná z vrhu narodit holá.

Přestože se toto plemeno může zdát zvláštní a pro někoho i odpudivé, našlo si své příznivce a jeho oblíbenost stoupla do té míry, že se v Česku nachází několik chovatelských stanic těchto psů. Zde toto plemeno zastřešuje Klub chovatelů málopočetných plemen psů (KCHMPP). Nejčastěji je využíváno jako společenský pes vhodný pro lidi alergické na srst zvířat.

Přestože FCI plemeno ještě neuznalo, přední chovatelé o to usilují. United Kennel Club toto plemeno uznal v roce 2004. American Kennel Club již od ledna 2016 zařazuje Amerického bezsrstého teriéra do skupiny teriérů. ( použ. z W)


History

The first American Hairless Terrier, a female named Josephine, was born in 1972, part of a litter of purebred coated Rat Terriers. The breeder, Edwin Scott, began to develop the breed from Josephine's descendants. Although he never used any dogs but Rat Terriers in his breeding program, it was always Scott's intention for the hairless dogs to be a separate breed. However, in 1999, when United Kennel Club recognized the Rat Terrier, Scott and his fellow breeders agreed to allow the hairless dogs to enter the UKC registry as Rat Terriers, hairless variety. Upon separation, all of the hairless Rat Terriers and all of their coated descendants, products of careful breeding to the finest coated Rat Terriers, were given the name originally chosen for the breed by Edwin Scott: American Hairless Terrier. While it may seem contradictory to have coated dogs in a hairless breed, it will be necessary for the foreseeable future to continue to include some Rat Terrier crosses until there are sufficient hairless dogs to maintain a separate and healthy gene pool.

The American Hairless Terrier was recognized by the United Kennel Club on January 1, 2004.